Bale

Vaganova Sertifika Programı

Sofya Ulusal Sanat Akademisi “Vaganova” Metodu Bale Eğitim Sistemi

Klasik Bale Eğitimini Vaganova Sisteminde çalışan okullardan alan öğrenciler için geçerlidir.

Profesyonel bale sistemi olan Vaganova Sistemi, 04 - 18 yaş arası her öğrencinin seviye derecesinin belirlenmesi ve belgelenmesini sağlayacak biçimde uyarlanmıştır. Türkiye’de Vaganova Sistemiyle çalışan okullar ve kurslardaki bale öğrencilerinin katılması için her yıl bir kere Derece (Grade) sınavı düzenlenmektedir. Bu sınavda başarılı olan bale öğrencisi, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü Derece (Grade) Başarı Belgesini almaya hak kazanır. Sınavlara asgari katılım yaşı 4’tür. Sınava katılmak isteyen öğrencinin, sınava girmek istediği seviye, yaşına ve yetkinliğine göre kendi öğretmeni tarafından belirlenir.

Dereceler aşağıdaki şekildedir;
- 1. Hazırlık sınıfı: 4 - 6 yaş
- 2. Hazırlık sınıfı: 6 - 8 yaş
- 1. Derece: 8 - 10 yaş
- 2. Derece: 10 - 12 yaş
- 3. Derece: 12 - 14 yaş
- 4. Derece: 14 - 16 yaş
- 5. Derece: 16 - 18 yaş
- 6. Derece: Profesyonel

Her derecenin eğitimi 2 yıl sürmektedir ve A, B olarak bölünür. A birinci yılı B ikinci yılı değerlendirir. Sınavlar, Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü akademisyenlerinden oluşan komisyon tarafından uygulanmaktadır. Sınavlar, katılacak grupların kayıtlarına göre, koordinatörlerin belirlediği tarihte yapılır.

Varna Yaz Okulu
Uluslararası Varna Yaz Dans Akademisi yoğun olarak bale eğitimi gören ve bu alandaki teknik bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 9 - 18 yaş öğrencilerimize yöneliktir. Bu program her yıl Temmuz ayında gerçekleşir.

Eğitim az ileri, İleri ve Çok ileri - Master Sınıf olmak üç aşama gruplarında gerçekleştirilmektedir. Çalışmalarda klasik balenin yanı sıra point teknikleri, bale repertuarı, çağdaş-modern dans teknikleri ve karakter dansları yer alır.

Tüm etkinlikler bale sanatı alanında tecrübeli sahne sanatçıları ve eğitimciler tarafından yürütülür. Yaz okulu sonunda bütün katılımcılar Varna Devlet Opera ve Balesi Sahnesinde bir gösteri ile performanslarını sergiler. Programı başarı ile bitiren öğrenciler sertifika almaya hak kazanır.

Vaganova Sertifika Programı
Vaganova Sertifika Programı