Bale

BALE

MEB Onaylı Yeşilköy Bale Dans Okulu

Bale saflığın, güzelliğin, hafifliğin ve zerafetin doruk noktasıdır. Tüm hareketler eforsuz olarak görülür; yerçekimine karşı koyulduğu hissini verir. İyi icra edildiğinde bale, en yüksek sanat formlarından biridir. Dansçılar bedenlerindeki kontrol ve ifade etme yeteneği ile duygularını dile getirirler.

Dansçının enstrümanı vücududur. Bu nedenle eğitime erken yaşlarda başlanmalıdır. Doğru metodlarla deneyimli öğretmenlerin verdiği bale eğitimi, üstün bir sanat zevki geliştirmenin yanısıra çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine de büyük katkıda bulunmaktadır. Erken yaşta başlanan bale eğitimi çocuğun kas ve kemik yapısını kuvvetlendirmekte, kendi bedenini keşfetmesini sağlamaktadır. Bunların yanısıra klasik müzikle çalışmak kulağı ve ritmi geliştirmekte, bir başka deyişle insan duyularını daha üst bir noktaya taşımaktadır.

Okulun Bale Bölümü eğitim kadrosu konservatuar mezunu, Royal Academy of Dance’a kayıtlı hocalık diploması almış öğretmenler ve çocuklarla iyi bir diyalog kurabilen ve onların her türlü sorunuyla ilgilenen branşlarında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Öğrenciler klasik bale eğitimine 3 yaşından itibaren başvurabilirler. Yeni başlayanlar fiziksel uygunluğu incelendikten sonra, daha önce bale yapmış öğrenciler ise seviyesi tespit edildikten sonra uygun sınıflara kabul edilir.

Milli Eğitim Bakanlığınca Onaylanan Bale Müfredatımız
Hazırlık Dönemi
• Hazırlık 1 - Hazırlık 2 ( 2 Yıl / 4-6 yaş )

Temel Eğitim
• Teknik 1 - Teknik 8 ( 8 Yıl / 6-14 yaş )

İleri Eğitim
• İleri 1 - İleri 4 ( 4 Yıl / 14-18 yaş )

Hazırlık Döneminde öğrencilerimiz Melody Bear- Meldoy Movement sistemi ile öğrenim görmektedirler.

  • Bale

Melody Bear – Melody Movement Sistemi nedir?

Melody Sistemi 25 yılı aşkın deneyimi ile Royal Academy of Dance’in öğretim üyesi Jill Bridger tarafından oluşturulan 18 ay ve yukarı yaş çocuklar için bale ve dansın yaratıcı bir öğretim programıdır.

Melody Sistemi çocukların; yürüme, koşma, atlama, sıçrama gibi vücudun doğal hareketlerini kullanarak, eşli ya da grup olarak çocukların bireysel beceri, fiziksel gelişim, koordinasyon, mekansal farkındalık, duyusal gelişim, yaratıcılık ve kendini ifade etmelerine yardımcı olmak için yapılandırılmış hareketler dizinidir.

Melody sistemi ayrıca çocukların; öğrenme becerilerini sayma, renk ve şekil tanıma, kelime bilgisi ve dil becerileri gibi diğer temel kavramları keyifli ve eğlenceli bir şekilde algılamasına yardımcı olur.

Melody ile müzik, şarkı, resimli kartlar ve kurguladığımız yaratıcı hikayelerle ilk yılına başlamış minik balerinlerimize dansa ilham verici bir dünya yaratmak odak noktamızdı.

  • Bale